Aldatmanın Nedenleri
17 Mayıs 2018
Evlilik İlişkim Ağrıyor
17 Mayıs 2018

Son zamanlarda yapılan araştırmalarda;  ilişkiler ve yaşam tarzlarındaki değişimler sonucunda ruhsal sorunlarda da artış gözlendiği görülmektedir. Eşler, arkadaşlar, aileler birbirlerine güven duymakta sıkıntı yaşıyorlar. Güvensizlik kişiyi daha derin bir yalnızlığa sürüklerken ilişkilerde de yıkıcı etkiler yaratıyor. Ve en çok kullanılan cümle de “ben sana güveniyorum ancak çevreye güvenmiyorum” oluyor. Aileler çocuklarının, eşlerse birbirlerinin hayatını kısıtlıyor ve güvenilmeyen tarafı ya içe kapanıp tehlikeden korunmaya sevk ediyor ya da ona çeşitli yalanlarla dolu bir hayatın kapılarını aralıyor.

Eşler birbirine güvenmiyor;

Çocukluk dönemini sağlıklı atlatamamış bireylerin evlilik hayatlarında mutsuz olması kaçınılmaz bir son gibi görünüyor. Sürekli birbirini takip eden çiftler, whatsapp kayıtları, facebook paylaşımları, gizlice oluşturulan hesaplar ve daha fazlası. İşin ilginç tarafı bu tarz dedektifliğe soyunan bireyler daha fazlasını elde etmek uğruna ilişkisini bir çıkmaza sürüklemekten, kendini ve eşini mutsuz etmekten hiç çekinmiyor. Tehlike ne kadar büyük olsa da bu görevi üstlenen taraf adrenalinden ve öfkeden besleniyor adeta. Kıskançlık dozunda olduğunda ilişkilere güzel bir tat verirken dozu arttığında birey hem kendi hayatını hem de partnerinin hayatını olumsuz etkilemiş oluyor. Evliliklerdeki en temel yapı taşlarından bir tanesi güvendir eğer sürekli olarak eşinizin sizi aldatacağı yönünde düşünceleriniz varsa ve bunun önüne geçemiyorsanız bir uzmandan yardım almalı ve bu sağlıksız gidişe son vermelisiniz.

Anne-babalar çocuklarına güvenmiyor…!

Anne babalar; özellikle ergenlik çağındaki çocuklarını hafiye gibi takip edip onları tehlikeden korumaya çalışıyorlar fakat hem ergenleri ürkütüp onlara yaşamın tehlikeli olduğu hissini yerleştiriyor hem de onların bağımsız ve kendine güvenen bireyler olmalarını engelliyorlar. Çocuklarınızı tehlikeden korumak istemeniz kesinlikle anlaşılır bir durumdur ancak eğer gerçekten onları korumak istiyorsanız; işe onların duygu ve davranışlarını anlamakla başlayabilir ve onların sınırlarına saygı duyabilirsiniz diğer türlü korumaya çalıştığınızda, ergen çocuğunuzla ilişkinizi bozmuş ve onu tehlikelere daha açık hale getirmiş olursunuz. Bu süreçte çocuk ve ergen gelişimiyle ilgili kaynaklardan yararlanabilir ya da bir uzman desteği alabilirsiniz.

Her şeyden önce şuna odaklanmakta fayda var güven problemi bireyin çocukluk dönemine ait çok temel bir problemdir; anlaşılması ve çözümü biraz zaman alabilir. Eğer bu problemle başa çıkamazsanız yaşamınızda bir sürü riski barındırdığınızı bilmeniz gerekir. Birçok ruhsal hastalığın altında güven probleminin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle bu konuda sorun yaşayan insanların tedbir alması ve kendi başlarına başa çıkamıyorlarsa da bir uzmandan yardım almaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir