Kıskançlığın Yıkıcı Etkisi ve Patolojik Kıskançlık
17 Mayıs 2018
Çocuk Konuşmakta Neden Zorlanır? Ne Yapmak Gerekir?
17 Mayıs 2018

Çocukların birbirini iyileştirme gücü üzerine..

Çocuklar üzerinde yaptığım gözlem ve çalışmalar sonucunda onların dünyalarına daha çok tanık olma fırsatı buldum ve her yeni gün onlardan başka şeyler öğreniyorum. Çocukların dünyası gerçekten inanılmaz derecede onarıcı. Oyunlarında ortaya çıkan duyguları, çözümsüzlükleri ve davranışları, onların ne tarz sıkıntılar yaşadığını net olarak ortaya koyuyor. Çocuk dünyası aslında hem olabildiğince basit hem de ailelerin anlayamadığı ölçüde de zor bir dünya. Aileler onların basit dünyalarına inemedikçe bu süreci oldukça zor bir süreç olarak tanımlıyorlar. Çocuklarımızın duygularını anlamak ve tanımlamak, onlara bu duygularını yansıtmak, onların içinde yaşadığı duyguyu netleştirmelerine sebep olur ve yaşadığını tanımlayabilen çocuk ifade edebilir ve ifade edilen bir çok şey de sıkıntı olmaktan çıkar.

  • Eğer çocuğunuzla ilgili herhangi bir konuda sıkıntı yaşıyorsanız;
  • Bir uzmandan mutlaka destek alınız. Hatta çocuğunuzun periyodik gelişimini bir uzmanla birlikte ayda bir görüşmeler şeklinde takip ediniz.
  • Çocuklarınız için mutlaka çocuk gelişimi kitapları okuyup bunu çevrenizdekilerle birlikte yorumlayınız.
  • Huyu böyle, babasına çekmiş, karakter meselesi deyip geçmeyiniz çünkü çocuğun yaşadığı her sıkıntının yaşamsal bir kökeni vardır.

Aile içinde huzursuzluk varsa, çocuğunuzun bundan etkilenmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer ailevi sorunlar yaşıyorsanız, eşler arası çatışmalar varsa ve çocuğunuz 2 yaşını doldurmuşsa hemen bir kreş arayışına giriniz. Çocuklar evde anne babalarından alamadıkları duygusal enerjiyi kreşte yaşıtlarından alacaktır. Çocuğunuz evde yaşadığı sıkıntılarını yaşıtları üzerinden onarmaya başlayacaktır çünkü onlar birbirinin duygu ve düşüncelerini çok güzel anlar ve onarırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir