Cinsel Terapi Süreci Nasıl İşler?
15 Aralık 2017
Her On Kadından Biri Evli ve Bakire
15 Aralık 2017

İktidar; geçmişten günümüze kadar erkeği iyi, güçlü ve değerli hissettiren en değerli kavram ve bu cinsel ilişkide ki ereksiyon probleminin de halk dilindeki adı olarak zihinlere kodlanmış durumda. İktidarsızlık erkeklerin gündelik yaşamlarını, kendilerine olan güvenlerini, seksten aldıkları doyumu ve tüm ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Tam olarak tanımı ise; ilişkinin başlatılmasını, sürdürülmesini ya da başarılı olarak sonlandırılmasını engelleyen kalıcı veya tekrarlayıcı ereksiyon problemi olarak yapılıyor.

İktidarsızlığın organik nedenleri olabileceği gibi psikolojik nedenlerden kaynaklandığı da yaygın bir şekilde görülüyor. Aşırı bağımlı anne ilişkisi, evlilik yaşamında erkeğin pasif kalması, baskın bir eş karakterinin olması, erkeğin sosyal yaşamda çekinik ve içe kapanık olması gibi psikolojik nedenleri de olabiliyor.

Çiftler genelde iktidarsızlık tedavisine ilişkilerinin etkileneceği korkusuyla ya da erkek partnerin tatmin duygusunun zedeleneceği endişesi ile başlıyorlar. Hastalar cinsel sorunları ile ilgili konuşmaya başladıktan sonra konuşmalarda yanlış anlaşılmalarla karşılaşılabilir. Genelde erkekler kadınların iktidarsızlık konusunda yeteri kadar destekleyici olmadıklarından şikayet etmektedirler. Bu inanış kadında yanlış anlamalara ve partnerinden uzaklaşmalara sebep olur. Ayrıca erkekler iktidarsızlık ataklarını azaltmak için ilişkiden kaçma yoluna gidebilir bu da kadında daha derin sorunlara sebep olabilmektedir. Kadın partnerler iktidarsızlığı; ilişkiden sıkılma, ilişki içindeki sorunların olması, kendisinin cinsel çekiminin yetersiz olması gibi sebeplere bağlarlar. Yanlış anlaşılmaların engellenmesi için çiftler birbirleriyle konuşmalı ve duygularını anlatmalıdırlar. Sorunun psikolojik ve biyolojik alt yapılarını anlamak için bir cinsel terapi uzmanına ve üroloji uzmanına başvurmaları başarının ilk adımı olacaktır..

Başarı ve mutluluk çoğu zaman tesadüf değildir, çiftler mutlulukları için her zaman çaba harcamalı ve sorunlarına çare aramalıdır….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir