Sizden Gelenler

Bunalımdayım…

Bu sene üniversiteye başlamam nedeniyle ailemden ayrı kaldım. İlk senem olduğu için de yurtta kalıyorum. Ailem yurtta arkadaş edinebileceğimi söyledi fakat kimseyle arkadaşlık kuramıyorum. Okulu da hiç sevmedim. Bunalıma girdim. Lütfen bana yardımcı olun.

M.T./Kayseri

Ailenizden ilk kez ayrı kalmanız bocalamanıza neden olacaktır fakat bu dönemde öğrenecekleriniz de size çok şey kazandıracaktır. Artık kendi kendinizin yöneticisisinizEtkili iletişim kurmaya, merak ve keşfetme duygusuyla insanları tanımaya, üniversite hayatının tadını çıkarmaya yönelmek sizi pozitif yönde etkileyecektir. Yurtta çok çeşitli karakterlere sahip birçok kişi bulunacağından aslında, arkadaş çevresi oluşturabilmek için en iyi yerdir. “Ben de varım!” demenizin zamanı geldi. Üniversitenin ve yurdun lise hayatından farklı olduğunu gördüğünüz için okulu sevmemiş olabilirsiniz fakat üniversitenin özgürlüğe açılan ilk kapı olduğunu unutmayın. Endişelenmenize gerek yok. Yakında okulu ve arkadaşlarınızı benimseyecek, hatta aylar sonra üniversite hayatınızın bitmemesini isteyeceksiniz


Her şeye çok çabuk sinirleniyorum…

21 yaşında üniversite öğrencisiyim ve bir ev arkadaşım var. Genel olarak arkadaşlarımla aram çok iyidir. Zaten neredeyse 2 yıldır aynı evde kalıyoruz. Son zamanlarda her şeye sinirlenmeye başladım. Sanki her şey bana batıyor. Arkadaşlarımın özellikle ev arkadaşımın kalbini kırıyorum ve bunun farkındayım. Ev arkadaşımla oturmak istemiyorum. Ona bunu söylemem ne kadar iyi olur? Sizce ne yapmam gerekiyor?

S.F./İstanbul

Sorunun sizde mi yoksa arkadaşınızda mı olduğuna pek emin değilim fakat arkadaşlarınıza karşı son zamanlarda böyle davranıyor ve onlar için böyle düşünüyorsanız sorun sizinle alakalı olabilir. Kişilik sorunları kendini daha çok insan ilişkilerinde gösterir. Diğer bir deyişle kişilik insanlarla olan iletişimler doğrultusunda gelişir. Ev arkadaşınız kendinizi, tepkilerinizi, huyunuzu ve ev hayatınızı tanımak ve öğrenmek için çok iyi bir fırsat olabilir. Kendi kendinize yaptığınız analiz sonucu gerçekten kızılacak bir şey olmamasına rağmen bu kadar şiddetli çıkışlarınız oluyorsa, ev arkadaşınıza gitmesini söylemeniz hem sizin hem de arkadaşınız için iyi olmayacaktır. Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız kendinizi ve ilişkilerinizi sorgulamanız bu durumda daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır. Hassas bir dönemden geçiyor ve bu nedenle alıngan davranıyor olabilirsiniz. Size tavsiyem bir terapist ile görüşmeniz olacaktır.