Vajinismus Değil Beyinismus
15 Aralık 2017
Vajinismus Kimlerde Görülür, Nasıl Tedavi Edilir?
15 Aralık 2017

Her 10 kadından birinde cinsel ilişkiye girememe korkusu var… Kadınlarda yoğun olarak görülen bu durumun nedeni ise ebeveynlerin cinselliğe karşı olumsuz yaklaşımlarıdır. Cinselliği ayıp, yasak, günah sayan bir yaklaşıma sahip olan ebeveynler tarafından cinsel duyguları engellenen kız çocukları, ileride evlendiklerinde cinsel birleşmeden kaçınır bir hale gelebiliyorlar.

Vajinismus bir erteleme ve kaçınma durumudur. Vajinismus; cinsel ilişkiye girme denemelerinde hafif bir kasılmadan tüm vücutta bir kasılmaya, endişe, korku, tiksinme ve panik haline, bacakların açılmalarını engelleyecek boyutlarda sıkıca kapatılmasına veya elle eşi itmeye kadar değişik şekillerde ortaya çıkabilir ve çaresizlikle yaşanır. Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen vajinismus, kişinin kendisinin umutsuz olduğuna yürekten inandığı psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur.

İNANÇLAR, BİLGİLER, HİSLER…

Kız çocuklarına, “Bacaklarını kapat!”, “Eteğini ört!”, “Erkeklerden uzak dur, sana çok kötü şeyler yaparlar!” veya “Bisiklete binme kızlık zarın yırtılır!” gibi sıfatlarla yaklaşıldığında, ileride cinsellikten korkma ve ilişkiye girdiklerinde çok kötü bir şey olacağı beklentileri ortaya çıkabiliyor. Çünkü kız çocuklarına cinsel konularda olumsuz bir sıfatla yaklaşıldığında, onun kafasındaki olumsuz benlik imajı pekişmiş olacaktır.

Vajinismusta istenilen sonuçlara ulaşmanın yolu düşüncelerin ve beklentilerin kontrol altına alınmasından geçer. İnançlar, mevcut cinsel bilgiler ve hisler cinsel hayatta yapılan seçimleri etkiler ve bu seçimler sonucunda kişiler kendilerine güven kazanır ya da kaybederler.

TEDAVİSİ CİNSEL TERAPİ…

Vajinismusun her zaman yüzde 100 tedavi edilebilir bir durumdur ve kader değildir. Vajinismus özel bir ilgi ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından cinsel terapi ile tedavi edilebilir. Hipnoz destekli, içgörü yönelimli ve eğitime dayalı yoğunlaştırılmış holistik psikoterapi ve evlilik terapisi tekniklerinin yer aldığı cinsel terapinin süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 15-20 seansa kadar değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir